Rejestracja: 501 512 922
email: centrumneuro@gmail.com
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualnosci Systemy punktowe w przedszkolu

Systemy punktowe w przedszkolu

Kiedy kary i upomnienia przestają działać, a grupa ma kłopoty  z przestrzeganiem reguł i słuchaniem poleceń-warto zamiast kar wprowadzić nagrody.

Małe dzieci (przedszkolne, wczesny wiek szkolny) bardzo dobrze reagują na systemy żetonowe.

Metody te mają swoją udowodniona naukowo skuteczność(działają również na grupy dorosłych), wprowadzają dodatkową motywację do poprawy, a co więcej działają również na dzieci z wszelkimi zaburzeniami.

JAK TO ZROBIĆ?

1. Najpierw wprowadź zasady

Aby system punktowy działał musi mieć odniesienie do stawianych dzieciom wymagań. Aby wiedziały, jak zachowywać się celem uzyskania punktów, musimy im konkretnie opisać czego oczekujemy. Należy pamiętać, że zasady zaczynające się od „NIE” nie działają na dzieci, gdyż ich umysł działa tak, że „kasuje” słówko „NIE” i czyta cała resztę, zatem zasady typu: nie biegamy, nie krzyczymy, nie kłócimy się mogą znaleźć wg umysłu przedszkolaka odwrotne zastosowanie. Jak je zatem sformułować?? Opisać to, czego oczekujemy np.

Słuchamy poleceń pani.

Przebywamy w miejscu, które wyznacza pani.

Po sali chodzimy.

Przy stolikach siedzimy i pracujemy.

Jemy cały obiad albo próbujemy każdej potrawy.

Głosu udziela nauczyciel.

Dzielimy się zabawkami.

Konflikty rozwiązujemy od razu przy pomocy rozmowy. Itd.

Zasady wieszamy w widocznym miejscu w sali. Jeśli dzieci są małe można zrobić to za pomocą ilustracji. Fajnym pomysłem jest również zrobienie ilustracji do zasad przez dzieci, kiedy je z nimi omawiamy.

2. Tablica z punktami

System punktowy nie może być bardzo skomplikowany. A zatem można ustalić, że danego dnia można zdobyć tyle punktów ile jest zasad np. 5. Za punkty mogą służyć kółeczka, kropki, serduszka, kolorowe figury(zależy od kreatywności). WAŻNE! Raz zdobytych punktów nie zabieramy! Jeśli dziecko nie przestrzega zasad, wówczas nie dostaje  punktów. Bo to tak, jakbyś zapracował na premię od dyrektora trzymiesięczną praca, a potem popełnił jeden błąd w pracy i nagroda zostałaby zabrana.

Na koniec tygodnia można zatem zdobyć maksymalnie 25 punktów.

Aby system punktowy działał dobrze, jeśli dzieci otrzymają na koniec nagrodę np. medale za zachowanie: złote, srebrne, brązowe. Ważne, aby nawet dziecko które zdobyło mało punktów dostało medal np.

Zdobycie od 20 do 25 punktów-złoty medal

Zdobycie 19-10 punktów-srebrny medal

Zdobycie 9-1 punktów- brązowy medal.

Jeśli ktoś ma jeszcze fantazję na koniec każdego miesiąca można wybrać np. króla grupy, który np. może nosić koronę i mieć prawo zdecydować o wyborze jednej zabawy dla wszystkich.

3. Wprowadź również konsekwencje.

Jeśli ktoś notorycznie łamie zasady można oczywiście wprowadzić konsekwencje np. często stosowane w przedszkolach siedzenie przy stoliku  za bieganie albo odejście na bok za łamanie zasad zabawy. Przede wszystkim jednak motywuj do dobrego zachowania, a konsekwencje wprowadzaj tylko w stanach wyższej konieczności.

4. Co zrobić, aby system punktowy działał.

Nie poddawaj się każda nowa rzecz najpierw jest dla dzieci atrakcyjna, a po chwili je nudzi czyt. sprawdzają czy to nadal działa i mogą celowo łamać zasady. Stosuj konsekwentnie punkty a zobaczysz, że nawet najbardziej oporni będą chcieli je w końcu zdobywać.

Często przypominaj o zasadach np. kiedy widzisz, że uczeń zaczyna biegać albo widzisz kątem oka szykujący się konflikt, reaguj szybko: podejdź do młodego człowieka i przypomnij : zasada brzmi-po sali chodzimy, wszyscy, którzy chodzą po sali dostają punkty.

Przedstaw dzieciom zasady i sposób przyznawania punktów. Bądź elastyczny w ich przyznawaniu- są przecież dzieci ciche i grzeczne i takie, którym należy dawać dużo „szans”

5. Współpracuj z rodzicami

Jeśli masz szczęście i współpracujące grono rodziców-włącz ich w system nagradzania. Przedstaw pomysł, może dzieci będą mogły zdobywać jeszcze nagrody w domu za zgromadzone punkty.

Pamiętaj , że nawet najgrzeczniejsze dziecko może obiecać swoim rodzicom, że będzie grzeczne i będzie słuchało Pani, ale jak zobaczy atrakcyjna zabawę w bieganie albo będzie mu bardzo zależało na zabawce i wyrwie ją koledze, to zapomni o ustaleniu z mamą. Dlatego to ty masz największy wpływ na to, co dzieje się w twojej grupie.

6. Nagradzaj siebie

Tak wiemy, ze brzmi to absurdalnie. Ale przecież codziennie mierzysz się z grupą jakże uroczych kilkulatków, które czasem zamieniają w stado małych, rozwrzeszczanych potworów. A zatem warto pochwalić się za trudny dzień pracy albo nagrodzić drobną przyjemnością za przetrwanie dnia w jednym kawałku.

7. I najważniejsze

To, że nagrody i pochwały psują dziecko to mit nie poparty żadnymi naukowymi dowodami. Ludzki umysł ewolucyjnie został tak ukształtowany, że nastawiony jest głównie na dostrzeganie przeszkód w działaniu i ich eliminowanie, czyli np. karanie na niepożądane zachowania. W naturze naszej zatem nie leży chwalenie ani nagradzanie. Warto to zmienić, bo dowiedziono, że człowiek chwalony działa efektywniej i ma motywację, aby robić więcej i poprawiać się. Chwalmy zatem dzieci własne, te w pracy, no i chwalmy przede wszystkim siebie.

 

POWODZENIA!!

Agnieszka Musiał

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualnosci Systemy punktowe w przedszkolu